Facebook

Z biblioteczki malucha

By on gru 5, 2014 in Recenzje książek | 0 comments

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

 

Dziś matka wzięła z półki swojego syna książki, by móc Wam pokazać!

Ostatnio T. coraz częściej interesuje się książkami, wierszykami, rymowankami, ma już swoje ulubione. Zazwyczaj wieczorami przynosi nam do łóżka małą książeczkę, słodko mówiąc „daćććć!”. Później słucha w mniejszym lub większym skupieniu, rozpoznaje głównych bohaterów i chichra na całego, gdy tata wydaje z siebie odgłosy niczym rasowa kura.

Są takie książki, które sprawdzają się u nas w 100%. Oto lista…

 

Na podium stanęły książeczki z serii najukochańszych bajeczek – „Bajeczki dla maluszka” z Wydawnictwa Bajka.  Mamy 4 i wszystkie są póki co na samym początku listy uwielbienia mojego syna.

 

1. „Czarodziej Prztyk” – najbardziej ukochana ze wszystkich. Przygody żartownisia, który uwielbia czary. Rozśmiesza nas do łez!

2. „Piłka” – rymowane opowiastki o kurce i piłce. Jak T. mówi „ko-ko, ko-ko” to wiadomo, że właśnie trzyma w rękach tę książeczkę.

3. „Dzień dobry! Dobranoc…” – opowiadanie o wędrującym po niebie słonku, idealnie wycisza przed pójściem spać.

4. „Kolory” – mnie, jako mamę, najbardziej cieszy fakt, że książeczka oprócz bogatych ilustracji ma też bogate słownictwo – chabry, nasturcje, sasanki, łubiny, kwiaty barwinka i aksamitek – ah, aż się cieplej robi w te pochmurne już dni.

 

jjj

 

Kolejne miejsce zajmuje …

5. Wydawnictwo Dwie Siostry – książka autorstwa Oli Cieślak „Od 1 do 10”.

Tu też zachwyciły nas nietypowe jak na książki ilustracje – takie prawdziwe, bez komputerowego „wyidealizowania” :) do tego rymowanki takie, że rodzicom języki wykręca!

IMG_0823

 

IMG_0821

 

6. Wydawnictwo Egmont – książką autorstwa Herve Tullet`a „Książka z dziurą” –  ta książka rośnie razem z dzieckiem – nie ma szans by zbyt szybko się znudziła. My jesteśmy właśnie na etapie zabawy, wkładania głów i robienia „a -ku-ku”  – także bez szaleństw, ale wiem, że książka możliwości ma o wiele więcej – sama zachęca do kreatywności  – wszystko zależy tylko od wieku oraz pomysłowości dziecka i rodzica.

Pozostałe książki są z nami niedawno, myślę, że niebawem też będą jednymi z ulubionych.

7. Kolejna pozycja Wydawnictwa Dwie Siostry – autorstwa Aleksandry i Daniela Mizielińskich”Dawno temu w Mamoko” – tu nie ma tekstu, są tylko (albo aż!) rysunki. Książka nigdy się nie kończy bo historię tworzysz sam. Bohaterzy książki przewijają się przez kolejne strony, bywają w różnych miejscach, w różnych okolicznościach. Samemu tworzysz ich przygody i „piszesz” opowiadanie o „Mamoko”.

8. Wydawnictwo Tatarak – książka Erica Carle`a „Pajączek” – zapowiada się super – historia o pajączku, który spotyka na swojej drodze różne zwierzęta wydające donośne głosy, a on …. dalej snuje swoją nić… książka zawiera wypukłe elementy co  zachęca maluchy do wspólnej zabawy – z tej serii widziałam również liczby i kolory – super sprawa, ale te akurat chyba dla troszkę większych szkrabów.

IMG_0818jj

 

W gronie wartościowych książek znalazła się również ta…

9. Wydawnictwo Zielona Sowa – „Polscy poeci. Wiersze dla dzieci” – Brzechwa, Tuwim, Fredro, Konopnicka, Krasicki, Mickiewicz i inni. Powoli zaczynamy przygodę z polskimi poetami. Książka bardzo ładnie wydana, zawiera zbiór popularnych wierszy, które ewidentnie kojarzą się z dzieciństwem. To taka kultowa pozycja. Wiersze znane i lubiane.  Na razie czytamy krótsze wierszyki, bo przy dłuższych T. zaczyna się nudzić.Wierszy jest wiele, także jest i będzie w czym wybierać.

IMG_0832

 

 

 

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *